Интериорен дизайн на малка дневна
Малка дневна – голямо предизвикателство за интериорния дизайн
Много от нас живеем в големия град, където апартаментите разполагат с малки и предизвикателни за интериорния дизайн пространства. Да се справим с всяко едно от тези пространства е нелека задача. Все повече хора се обръщат към мен с молбата да помогна за едно такова – сложно, малко пространство. Трудно се решават цветове, композиция и обеми, когато не си се сблъсквал с това – дори да е за малкия ти нов дом. А домът е не само четири стени. Домът е място където споделяме най-съкровенните ни моменти и емоции. Днес ще ви разкажа за една дневна, която прилича на вашата.
Началото – малката дневна и нейният голям интериорен дизайн
Потърси ме младо и много лъчезарно семейство, което има нужда от помощ за дневната си. Бяха минали през всички фази на размисъл относно пространството им и не можеха да стигнат до консенсус, който да удовлетвори и двамата. Когато отидох на първа среща ме посрещна много приятна двойка, която просто беше стигнала до задънена улица в процеса на интериорен дизайн за своя дом. Единственото което знаеха беше къде е мястото на телевизора. Все пак имахме начална точка. Веднага започнах работа и им предложих няколко варианта на разпределение – като един от тях беше продиктуван от тяхно искане, а този, който смятах за най-добър от практиката ми. Когато видите вариантите изчертани на една лесно разбираема схема – много по-добре се ориентирате в интериора. Важно е да ви се даде една добра, мащабна и вярна схема, която е изпълнима. Разпределението и зонирането, за които говоря в почти всяка моя статия са безценни. Винаги съм казвала – без добра организация на пространствата – няма добра архитектура или дизайн. Колкото и красиви цветове и текстури да сложим. Така избрахме едно наистина добро разпределение, което предлага светла трапезария, кокетна дневна и много красив модул за телевизор, който едновременно предлага място за съхранение, но и не затваря пространството в тази иначе малка, но светла дневна.
Интериорен дизайн на дневна – градски стил и съвременно звучене
Малката дневна, върху която работя се намира в стара сграда в центъра на София. Сградата носи духа на 40-те години и не трябва никога да забравяме контекта, в който се намираме. Много е важно да се съобразим с историческата стойност на мястото и да отдадем нужното внимание в интериора. Интересно е съчетаването на средата с вкуса и нравите на новите обитатели на жилището. Винаги ми е носело наслада да съчетавам всички аспекти на интериорния дизайн и да достигам до един краен резултат, който не само се харесва на клинетите ми, които вече са и приятели, но и да предполага, че интериора ще се експлоатира дългосрочно. „Сега“ в интериора за мен е пресечна точка на настояще, минало и бъдеще. Търся съвременно решение, отразяващо духа на мястото, с поглед в бъдещето, където ще се случат всички магични моменти на хората, които ще обитават пространствата, по които работя.
Интериорният дизайн, когато няма нито едно правоъгълно помещение
Забавна част от работата ми е, че обикновенно ме викате, когато пространството ви е със сложна форма. Такъв е и случаят тук. Разполагаме с готова кухня, малка дневна, преходно фоайе и антре – всичко това в едно общо пространство под формата на буквата П. Признавам, че имаше момент на творчески блокаж, тъй като трябваше да се съобразят много фактори в един доста мъничък интериор. Но както казва един мой преподавател – ако няма криза в един проект – той няма как да стане добър. Така – след няколко безсънни нощи се роди интересен тв модул, който предлага доста място за вещи, седи елегантно и съвременно и създава уют. Създадох стъклени етажерки, които буквално изчезват, в пространството, създават отворена композиция и предлагат място за показ на вещи, които бихте искали да виждате всеки ден. Съчетах ги със затворен и тъмен модул, в който могат да се скрият всички книги, документи и вещи, които не се ползват непрекъснато. Жилището разполага с преходно фоайе, което обемно е част от хола, но функционално не може да се ползва към дневния тракт. Това пространство е и единственото, където могат да се съберат многото книги, куфари и други вещи в жилището. Това го превърна в следващото предизвикателство. Визуалната връзка с дневната не може да се пренебрегне. Същевременно всеки сантиметър, в който да се събере още някоя вещ е ценен. Така се роди една специфична мебел – библиотека-гардероб-етажерка, с огледало. Тази мебел може да изглежда семпло на първо четене, но функцията и концепцията в нея са много важни за цялостното възприемане на интериора.
Последна мебел по поръчка, но не на последно място е портмантото. Тук заложих на акцентиращия коралов цвят, който срещаме и в столовете. Тази мебел е ценна и добре дошла във всеки дом. Място да седнете да се обуете, пространство за чанти и обувки, малка ракла за зимните обувки лятото и обратното. Всичко това в непосредствена близост до входа.
Цветова композиция и цялостна концепция
След като преминахме през всеки важен аспект от този интериорен дизайн – нека ви разкажа как всичко това става едно цяло. Архитеткурата е като един от онези 3д пъзели, които купуваме за забавление. Когато и последното парченце си дойде на мястото можем да видим цялата картинка, но не и по-рано. Тук черешката на тортата са златните акценти и кораловия цвят. Те са все по-търсени в интериорния дизайн, но са изключително капризни. Не трябва да се прекалява с тях. За да успеете да ги овладеете ви трябва опит, който се гради във времето. Смели и интересни акценти се получават с правилната употреба на акцентиращи цветове и текстури. Но, както пише в началото на филми с каскади „не опитвайте това у дома“. Доверете се на професионалист, когато решите да имате смело решение. Трудно е за овладяване и рискувате да прекалите и да прекрачите границата на кича. В този интериорен дизайн съчетах контрастиращите си коралово и сиво, със неутрално дървесно, и силно акцентиращо златисто. Всичко това създава един интериор, който създава чувство за лукс, но и за уют. Рискът в този интериор донесе едно много кокетно решение, с усещане за градски шик. Пространството доби съвременен и младежки вид, но запазва спомена за кокетните малки улички и красиви пространства на София в средата на 20ти век. Леки и приятни са елементите на интериора, отворени към светлината на южното изложение. Светлите стени, които остават неакцентиращи отварят допълнително интериора, който може да се допълни с няколко картини – там където ни липсва още малко цвят.
Не забравяйте да:
Разгледате още от нашите проекти в “Галерия”!
Научите с какво можем да сме полезни на Вас в “Услуги“!
И не на последно място – разгледйате нашите специални предложения!